Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Rozhovor s trenérem Dušanem Harazimem

13.11.2021 | TJ Sokol Štěpánkovice

Rozhovor s trenérem Dušanem Harazimem

Můžeš popsat jak ses k trénování áčka dostal? 

 

V létě skončil na vlastní žádost Jarda Samson. Já jsem tedy hned začal hledat náhradu, důležité pro mě bylo aby to byl někdo koho znám , o kom vím že bude chápat naší situaci a bude zde spokojený. Kontaktoval jsem tři trenéry, bohužel ani jeden to z různých důvodu nevzal. Jelikož nás celkem tlačil i čas vzhledem k začátku sezóny, rozhodli jsme se společně s vedením ať to vezmu já.

 

Přemýšlel jsi nad nabídkou nebo ses rozhodl okamžitě, přeci jen skončit jako hráč není nic jednoduchého?

 

Tím že jsem už nějakou dobu trénoval i když u mládeže tak pro mě bylo rozhodování jednoduché. Trénování mě baví , vlastně hned jsem věděl že to musím udělat a klubu nějak vrátit. Jen s manželkou jsem si o tom musel promluvit protože v té době jsem ještě navíc působil v Opavě takže časově to bylo obrovsky náročné.

 

Takže jsi dostal požehnání od ženy a šel na věc...

 

No tak jednoduché to taky nebylo . Ve finále mi řekla ,stejně už ses rozhodl tak se mě neptej, hlavně se z toho nezblázni. 

 

V Opavě jsi ale po nějaké době skončil, proč?

 

To období bylo hrozně náročné,v podstatě jsem ráno odešel z domova a přijel až když děti uléhali do peřin. Vlastně jsem je skoro neviděl. Po určitém čase nezbývalo nic jiného než se rozhodnout mezi Opavou a Štěpánkovicemi, nebo být táta na baterky.

 

Bylo to složité rozhodování?

 

Každé loučení je těžké. Teď jsem začínal u nového ročníku,tím to bylo jednodušší . Předtím jsem měl ročník 2011 který byl fantastický, skvělí kluci, jak povahou tak fotbalově,od těch by se mi odcházelo hůř. Ale samozřejmě jsem v Opavě potkal spoustu vynikajících trenérů , byla tam dobrá parta , drželi jsme při sobě. Důležité pro mě bylo rozloučit se v dobrém,se všemi v SFC mám dobré vztahy, myslím si že dveře tam mám pořád otevřené. 

 

Čili nevylučuješ návrat do Opavy? 

 

Člověk nikdy neví kde ho vítr zavane. Momentálně ale nad tím nepřemýšlím. Soustředím se jen na Štěpánkovice. Jsem rád že jsem doma . Daleko více času trávím s dětmi což je pro mě důležité. 

 

Když jsme u dětí, potatili se a už kopou?

 

Natálka vůbec, ta je teď nadšená z koní. Chodí teď do JK Cypisek a musím říct že i my rodiče jsme z toho unešeni. Sebik kope tak jsme na dobré cestě, do ničeho ho nenutím ,chce sám tak snad mu to výdrží. Každopádně je budu podporovat v čemkoliv co je bude bavit. 

 

Pojďme k tobě, jak těžké bylo postavit se před nedávné spoluhráče a najednou být trenér?

 

Moc těžké ne, možná první dva tři tréninky to bylo zvláštní ale myslím že teď to funguje dobře.

 

Někteří hráči jsou dokonce starší než ty, neměl jsi problém s respektem?

 

To vůbec. I kvůli tomu jsem si k sobě vzal Pepu Harazima který je starší a fotbalu tady taky dost obětoval. Dušan Novák s Kubou Machalou jsou zas takové pojítko mezi námi a kabinou,musím říct že nám to funguje perfektně. Podle mě,respektování někoho není o věku ale o chování.

 

Takže ti kluci nemusí vykat?

 

To bych ze sebe udělal akorát hlupáka. Jasně že ne,proč by měli. Děláme tréninky tak aby to kluky bavilo,ano občas jsou náročné ale zároveň zábavné což si myslím že hráči oceňuji. Není náhodou že chodí ve velkém počtu. Ví že já respektuji je, ptám se na jejích názor i když může být rozdílný než ten můj a takhle se podle mého přirozeně a nenásilně buduje vzájemný respekt. 

 

Občas na trénink přijdou i starší hráči kteří momentálně hrají za béčko,nekecaji ti do trénování, neříkáš jim ať už si nasadí bačkory a jdou do fotbalového důchodu?

 

Naopak! Zaprvé bych si to vůči nim nikdy nedovolil , zadruhé to jsou legendy naší kopané,mají hrozně moc zkušeností a jejich názor si vždycky vezmu k srdci. Martin Tomíček, Daniel Tomíček,Jirka Vendelín, Tomáš Kurka, Vlasta Harazim, Pepík,Táta to jsou všechno borci co toho mají odkopano daleko víc než já. Vážím si toho že mi chtějí pomoct, poradit . Když jsem byl mladý,dostával jsem od nich občas solidní čočky ale byli fér, pokaždé jsem si ji zasloužil. Na druhou stranu jsem to brzy pochopil,vzali mě mezi sebe a dodnes jsme kamarádi . 

 

Martin,Jirka a Tomáš trénují žáky, táta béčko. Zbývá zapojit ještě Danka s Vlastikem...

 

Jo a jsem za to strašně rád. Kluci v žácích mají před sebou obrovské vzory. Ti chlapi tady toho spoustu dokázali,nikoho lepšího si u žáků nedokáži představit. Co se týče Vlasty,ten se snad jednou vrátí,věřím tomu že brzy. I když on tvrdí že ne. No a Danek chce hrát za áčko v útoku tak uvidíme po zimní přípravě ( smích) Pořád mi vyčítá že jsem ho ještě nenominoval ale je náročný,chce být kapitán ( smích)

 

Když jsme u kapitána, proč ses rozhodl pro změnu a kapitánem je Rosťa Heider?

 

Obecně nejsem moc pro to aby byl kapitánem gólman. Další věc byla že hajda je takové velké dítě, potřeboval jsem ať na sebe vezme i kus zodpovědnosti vůči týmu. V podstatě jsem ho k tomu tou páskou donutil. Myslím si že mu to prospělo, trénuje, kluky hecuje , snaží se být osobnost v kabině. 

 

Kdo jsou podle tebe další osobnosti týmu?

 

Záleží jestli myslíš v zápase nebo po něm ( smích)

S tím trošku bojujeme protože by jsme potřebovali někoho takového jak byl Pepa Harazim ale občas tuto roli plní Dušan Novák. Určitě roste v osobnost Kuba Tomíček s Péťou Grygarčíkem, snaží se Michal Grigarčik, Martin Liška, Marek Samson je také vůči osobnost , Kuba Machala i když toho neodehrál tolik má v kabině veliké slovo o Jirkovi Smažíkovi s Ríšou Husovským se ani nemusíme bavit. Naopak po zápase to zas většinou táhnou mladší kluci  ( smích)

 

Zmínil jsi starší i mladší hráče,jak funguje kabina když třeba Tomáš Tomíček má 15 let a Jirka Smažík může být jeho otec ?

 

Musim říct že kabina je fantastická. Kluci spolu vycházejí , držíme za jeden provaz. Je to takový správný mix starších, střední generace a mladších hráčů. Tomášové Tomíček s Kolečkářem přinesli určité oživení. Můj cíl byl a je ať máme správně nastavenou kabinu, dobrou partu lidí kterým na Štěpánkovicich záleží. Zatím se nám to daří. Bohužel to nejde vidět až tak na hřišti ale věřte že nás porážky hrozně mrzí. 

 

Můžeš být konkrétní?

 

To prostě poznáte... třeba když někdo nedělá co má ať už na tréninku či v zápase okamžitě to tomu klukovi dá ten tým najevo a on to brzy pochopí,pak najednou zapadne a taky strašně chce...nebo po jednom zápase jsme zůstali zavření v kabině a povídali si proč nám to nejde, co udělat líp , na všech bylo znát jak moc nás to mrzí. Seděli jsme tam zavření snad dvě hodiny,jen my jako tým. Takových situací bylo víc,jsou to maličkosti ale ve finále z toho může být velká věc. 

 

Když jsme u těch prohřešků ,řešil jsi nějaký důležitý spor během podzimní části?

 

Pár menších jsme společně vyřešili velmi rychle. Ke klukům jsem maximálně upřímný,takže když se něco stane chci to vyřešit okamžitě a ne aby jsme měsíc byly na někoho naštvaní. 

 

Můžeš prozradit o co šlo? 

 

Ne :) co je v kabině má tam i zůstat. Navíc ti kluci to rychle pochopili a teď pracují dobře.

 

Co tě v sezóně nejvíc potěšilo?

 

Mě těší v jakém rozpoložení jsou kluci v kabině. Když často prohráváte není atmosféra moc dobrá ale nám se to celkem dařilo. Samozřejmě nás porážky mrzí ale nechci ať hráči chodí na hřiště znechucení. Těší mě že se do ačka zapojili po delší době Kufka s Kožušníkem. Mám radost i s počtu hráčů na trénincích.  

 

Kabina funguje, čemu teda přičítaš četnost porážek a jen sedm bodů v tabulce?

 

Těch okolností je daleko více. První kola jsme ještě odehráli kvalitně pak se nám ovšem jako mávnutím kouzelného proutku začalo až neskutečně všechno kazit . Zranil se Péťa Grygarcik,Kožušník, Lukovics,Liška, Kufka,Novák, Michal Grigarčik, chyběl Husovský, po jednom tréninku a dvaceti minutách si obnovil zranění Schwalbe a prakticky celý podzim až na poslední kolo chyběl Jirka Smažík. V posledních kolech už i Marek Samson s Rostou Heidrem nastupovali se zraněními. Každé kolo nám chybělo čtyři pět hráčů, párkrát nám bylo ublíženo rozhodčími , nechci se vymlouvat ale taková je realita. Tohle by zamávalo s každým mužstvem. Samozřejmě jsme pár zápasů nezvládli ,kdy kvalita byla na straně soupeře, někdy oprávněně,jindy zase našim přístupem kdy jsme soupeři body darovali. 

 

Příležitost dostávali mladí hráči,v jakém světle se ukázali? 

 

Tohle je obrovské pozitivum letošní sezóny. Nastupovalo velké množství mladé generace, nikdo vyloženě nezklamal. Tomášové Tomíček s Kolečkařem okusili poprvé dospělý fotbal, daleko více času dostávali Stromský,Krszich, Peterek , pak přišel Hrbáč který je také na začátku své kariéry. Jsou to mladí kluci, občas jsou jejich výkony jak na houpačce ale na druhou stranu je třeba ať hrají . Ke konci jsme nechali odpočinout Kolečkáře s Tomíčkem protože jsme měli pocit že je toho na ně moc, Peterek měl také velmi dobré momenty, Stromský měl konec výborný. Hrbáč s Krszichem si výkonnost udržovali slušnou.

 

Evidentně máš radost že se mladí kluci zlepšují...

 

Ano, baví mě to když vidím jak se posouvají kupředu. Někdy to jsou takové přerostlé děti ale aspoň s nimi trošku člověk omládne .  Musíme k nim přistupovat malinko jinak. Kolečkář na začátku neměl fyzickou kondici ,vydržel maximálně poločas. Filip měl dobrý začátek pak zas takové hlušší období,poslali jsme ho párkrát za béčko ,dal nějaké góly , zvýšilo se mu sebevědomí a konec měl fantastický. Všechno má nějaký důvod, proč jdou hrát třeba za béčko . Jeden potřebuje více herní praxe,další zas něco jiného ....

 

Co tedy chybí aby se Štěpánkovice posunuly do vyšších pater tabulky, nebojíš se o budoucnost našeho fotbalu?

 

Především potřebujeme aby jsme byli zdraví. Mladí kluci se také potřebují o někoho opřít, hrát vedle zkušenějších a učit se. Už jsem to někde říkal, dali jsme se na cestu s našimi hráči, dávat příležitost mladým ale musí si jí zasloužit, mladí není zásluha. Nemůžeme si dovolit kupovat cizí hráče a platit je za to že u nás hrají, myslím si že to není ani cesta kterou by jsme měli jít. Jedinou cestou je to ať hrají kluci od nás a budou za Štěpánkovice bojovat. I když to bude a je náročné, možná budeme potřebovat trochu více času ale jsem přesvědčený že jen tahle cesta je správná a v budoucnu se nám vyplatí.

 

Dostaneš dostatek času,nebál jsi se během podzimu odvolání?

 

Já se bojím když přijdu pozdě domů a né odvolání ( smích) Samozřejmě by mě to mrzelo ale kdo trošku rozumí fotbalu vidí že u nás dochází k určité obměně a to chce čas. Není to o vymlouvání se, tohle je prostě fakt . Jak jsem říkal,cítím že tady všichni táhneme za jeden provaz od hráčů, přes hospodáře Ludvíka, vedení klubu, trenéři takže se nebojím ,spíš naopak cítím velikou důvěru.

 

Který ze zápasů se vám vyloženě nepovedl?

 

Mokré Lazce,tam to byla katastrofa od všech. Náš gólman Lukovics říkal že se bál i když jsme měli míč na kopačkách my ať na něj nevystřelíme. Darkovičky jsme měli porazit,tam jsem to klukům zase pokazil já když jsem neproměnil tři golovky. 

 

A naopak který ze zápasů se ti líbil?

 

Tak samozřejmě ty vítězné. Obzvláště proti Zlatníkům kdy se kluci opravdu vyhecovali. Heider, Samson,Michal Grigarčik, Péťa Grygarcik, Smažík , Husovský, Lukovics ,Kufka, Liška všichni tihle kluci měli nějaké zranění před zápasem. A všichni chtěli hrát a pomoct. Toho si neskutečně vážím. Víte když má člověk rodinu není to jednoduché,můžete se zranit víc a být na nemocenské delší čas což je v dnešní době hodně složité. Riskovali své zdraví pro Štěpánkovice. Tohle je přesně to když jsem mluvil o týmu. 

 

Zůstává v tobě dlouho pokud se prohraje?

 

Tak po každé porážce to je složité. Já to mám v sobě tak že v neděli mě to štve, pondělí už koukám na video ze zápasu,kde jsme udělali chyby,jak je napravit .No a od středy už myslím na další zápas kdy se zase dívám na soupeře který nás čeká. Taky záleží na porážce, protože můžete hrát dobře ale prohrát , když ale něco odflakneme a prohrajeme to mě vytočí neskutečně. 

 

Které období bylo pro tebe nejtěžší?

 

Po zápase s Bolaticemi

 

Proč? 

 

Protože jsem zareagoval špatně na hodnocení utkání. Místo toho abych hodnotil jen zápas  hodnotil jsem Honzu Oberhera jako hráče . Ať už jsem si myslel cokoliv nemám hodnotit jednotlivce ale utkání. 

 

Takže Honzu v brzké době nemáme očekávat ve Štěpánkovicich?

 

Pozor, člověk by měl uznat chybu a za ní se taky omluvit. Uvědomění si že jsem udělal chybu a přiznat jí je také důležité. Já jsem se Honzovi omluvil, on taky přiznal svou chybu a máme to doufám mezi sebou vyřešené. 

 

Jsi impulzivní trenér jako Petr Uličný který rozkopával koše nebo spíš jak Vít Lavička klidnější a  píšeš citáty?

 

Jak kdy i když většina asi řekne tu první možnost . Je pravda že naše porážky už odnesli dva koše takže občas zařvu když je to potřeba.  Ale citáty taky píšu ...

 

Povídej..

 

No někdy něco přečtu, narazím na něco zajímavého a zapíšu si to. Po čtvrtém, pátém kole jsem v kabině pár takových motivačních citátů vylepil. Michael Jordan, Guardiola,Klopp, Ibrahimovič , Nedvěd, Johan Cruyff a další to tam máme vyvěšené...

 

Které máš oblíbené?

 

Líbí se mi Johan Cruyff například:

 

Technika,to není schopnost udělat tisíc nožiček.Ty nacvičí každý a pak může do cirkusu. Fotbalová technika,to je umění poslat míč jedním dotekem správnou rychlostí, správným směrem, správnou nohou ve správný čas na správného spoluhráče. 

 

Hrát fotbal je velmi jednoduché,ale hrát fotbal jednoduše je jedna z nejtěžších věcí na světě.

 

 

A nejoblíbenější?

 

Úspěch není určen tím, kolikrát vyhrajete,ale tím,jak hrajete týden poté,co jste prohráli.

 

To napsal kdo?

 

Pelé

 

Děkujeme za rozhovor

 

 
Utkání
Muži A | Neděle 11.09.2022, 16:00
TJ Sokol Štěpánkovice - FC Kozlovice
4:2 ()
 
Muži A | Neděle 18.09.2022, 15:30
FK Meteor Strahovice - TJ Sokol Štěpánkovice
0:2 ()
 
Muži A | Sobota 24.09.2022, 15:30
Krásné Pole - TJ Sokol Štěpánkovice
1:2 (1:1)
 
Muži A | Neděle 02.10.2022, 15:00
9. kolo
VS.
Štěpánkovice - Ludgeřovice
 
Muži A | Sobota 08.10.2022, 15:00
TJ Hradec nad Moravicí - TJ Sokol Štěpánkovice
 
Muži A | Neděle 16.10.2022, 15:00
TJ Sokol Štěpánkovice - FK Darkovičky
 
 
TJ Sokol Štěpánkovice - kontakt: r.stoczek@seznam.cz


RSS