Historie
4.6.1928
Proběhla ustavující valná hromada SK Štěpánkovice, kde byl předsedou klubu zvolen statkář Robert Paleta. Hlavním iniciátorem vzniku klubu byl ředitel školy Ludvík Mašláň. Po velkém úsilí sportovců se v roce 1928 podařilo získat pozemek na vybudování hřiště. Od tohoto roku také byly pořádány sportovní dny, které si pro svoji rozmanitost a bohatost programu získaly oblibu u široké veřejnosti. Vedle kopané byly ustaveny také odbory odbíjené a tenisu. Mládež zde nacházela bohaté uplatnění a sportovní vyžití.
1938-1945
V době okupace dospívající mládež provozovala sportovní činnost, především kopanou, v rámci organizace Turnferein, kde však vázla organizace sportu a v roce 1942 úplně zanikla, protože mladí byli povoláváni k výkonu vojenské služby v německé armádě.
1945
K obnovení organizované sportovní činnosti dochází až po osvobození v roce 1945. Několik obětavých spoluzakladatelů SK Štěpánkovice (Alois Slaný, Alois Václavík, Hubert Mosler a další) obnovilo fotbalový klub. Hráči zprvu používali při zápasech vlastní ústroj i pracovní boty, neměli k dispozici žádnou šatnu, převlékali se na hřišti nebo u občanů v sousedních rodinných domech.
1948
Teprve v roce 1948 byla zakoupena starší dřevěná bouda, svépomocí postavena na hřišti a používána jako šatny až do r. 1969.Ve funkci předsedy SK se v prvním desetiletí po válce postupně vystřídali Alois Slaný, Robert Paleta, Emerich Harasim, P. František Proksch, Hubert Mosler, Alfréd Smolka a Josef Harasim.
1955
V roce 1955 byl zvolen do funkce předsedy tehdy už Tělovýchovné jednoty Sokol Štěpánkovice Jindřich Vinárek, který se zasloužil o rozvoj kopané v naší obci.
1961
V roce 1961 se stal součástí naší TJ i jezdecký klub z Albertovce, který pod vedením Jaromíra Novosada získával řadu úspěchů doma i v zahraničí.
1960
Hybnou pákou celé TJ byl od roku 1960 p. Vítězslav Liška, který pracoval velmi obětavě ve funkcích jednatele, vedoucího oddílu kopané a od r. 1969 ve funkci předsedy TJ. Vedle dobré sportovní činnosti docházelo tehdy také k výraznému zlepšování podmínek pro tuto činnost.
1963
V r. 1963 byla zakoupena další část pozemku, aby mohlo být hřiště rozšířeno a postupně byla svépomocí postavena budova pro šatny, sprchy a klubovnu nynější restauraci.
1977-1978
Velkého úspěchu dosáhla naše kopaná v sezoně 1977-1978, kdy žáci a dorost postoupili do krajských soutěží a I. mužstvo do I. B třídy. Mužstvo tehdy trénoval p. Štěpán Poštulka a jeho asistentem byl p. Josef Nevřela.
1979
V roce 1979 se uskutečnilo exhibiční utkání našeho A mužstva s jedenáctkou Baníku Ostrava, takto bylo toto utkání zaneseno do obecní kroniky:Náročnou, ale velmi zdařilou akcí bylo sehrání přátelského utkání mezi prvoligovým Baníkem Ostrava a I. mužstvem mužů ze Štěpánkovic. Dne 11. června zažily Štěpánkovice událost, o které se hovořilo v celém okrese. V 17:00 hodin, kdy na hřiště nastupovala obě mužstva k utkání, je vítalo asi 2000 dospělých a stejný počet mládeže z celého okolí. Všechny příjezdové cesty ke hřišti byly zaplněny parkujícími automobily. Utkání skončilo 4:1 ve prospěch hráčů Baníku, ale to nebylo rozhodující. Důležitější bylo, že jsme naší veřejnosti ukázali prvoligové mužstvo v čele s československými reprezentanty Vojáčkem, Ličkou, Michalíkem a trenérem Evženem Hadamczikem.
1980-81
Jako jedna z nejúspěšnějších se dá hodnotit sezona 1980-1981, kdy naše A mužstvo s přehledem vyhrálo I. B třídu a postoupilo do I. A třídy.
1981-1982
kde v sezoně 1981-1982 jako nováček bojovalo o postup s Doubravou a s ČSAD Havířov, ale opět chyběl ten pověstný kousíček štěstí a v konečné tabulce nám patřilo 3. místo. Mužstvo však bylo ve výborné formě, neboť se stalo vítězem Českého poháru okresu Opava, vítězem Zimního turnaje v Kravařích a v soutěži slušnosti obsadilo 1. místo.V poslední čtvrtině 20. století prováděli velmi dobrou metodickou práci se žáky Josef Harasim (Alala), Reinhold Tomíček, Karel Vitásek a Pavel Obrusník.
1992
V roce 1992 se vrátili do A mužstva někteří bývalí odchovanci – Jindřich Harasim, Josef Harasim a jako posily přišli z Dolního Benešova Alfréd Lefenda a Jan Baránek. Zasloužil se o to především Jan Obrusník. Zlepšené výkony mužstva vedly až k triumfálnímu tažení I. B třídou a k postupu do I. A třídy v roce 1993. Tehdy také mužstvo úspěšně působilo ve Slezském poháru, kde poráželo i mužstva ze župního přeboru. Náš dorost v těch letech hrál stále v župním přeboru.
1997-2000
Nejslavnější dobou pro štěpánkovický fotbal byl konec 20. století, kdy A mužstvo hrálo v letech 1997 – 2000 Župní přebor. V těchto letech vedl naši TJ zejména pan Helmut Václavík, který byl její hybnou silou po dobu 18 let až do roku 2009.
Ve Štěpánkovicích také vyrostla výrazná osobnost ženského fotbalu Simona Minxová, která byla angažována ve slavné Slavii Praha.
2007
V roce 2007 naše A. mužstvu vyhrálo okresní pohár a nezůstalo jen u toho, protože rovněž vyhrálo krajský pohár a v předkole poháru ČMFS jsme na našem hřišti přivítali divizní Orlovou, které jsme podlehli po tuhém boji.
V posledním desetiletí se A mužstvo pohybovalo střídavě v I. A či v I. B třídě, kdy loni jsme opět postoupili do I. A třídy. V loňském soutěžním ročníku nám s postupem pomáhal náš odchovanec a bývalý vynikající prvoligový fotbalista Pavel Harazim, který byl svým profesionálním přístupem vzorem pro naše hráče. V I. A třídě nám po podzimní části jako nováčkovi soutěže náleží lichotivá třetí příčka. V loňském roce jsme zavzpomínali na konec minulého století, jelikož jsme opět po 18 letech přivítali na našem hřišti Kravaře. Toto utkání si nenechalo ujít 530 platících diváků, kteří vytvořili nádhernou kulisu tohoto prajzského derby. Pro náš klub to byl opravdový svátek fotbalu, který byl navíc okořeněn výhrou.
Naše TJ má v současné době dále B mužstvo mužů, které hraje III. A třídu, starší žáci hrají Okresní soutěž (1+8), starší přípravka hraje Okresní soutěž (1+5) a mladší přípravka hraje rovněž Okresní soutěž (1+4).
V posledních letech jsme se začali intenzivněji věnovat práci s mládeží, protože nás nemile zaskočila skutečnost, že jsme byli nuceni nepřihlásit družstvo dorostu, a to z důvodu nízkého počtu hráčů. V současné době již máme dorostenecké mužstvo i když společně se sousedními Bolaticemi. Štěpánkovice jsou a pevně věřím, že i zůstanou ryze vesnickým klubem, který bude spoléhat zejména na své vlastní odchovance a tohoto cíle nelze dosáhnout jinak, než se intenzivně věnovat práci s mládeží. Z tohoto důvodu všem, kteří se v minulosti věnovali nebo v současnosti věnují výchově mladých fotbalistů, opravdu moc děkuji.
Kromě fotbalových oddílů měla naše TJ také velmi aktivní a úspěšné oddíly volejbalu, šachů a rekreačního sportu, kdy tyto se již osamostatnili.
V posledních letech doznal podstatných změn i areál TJ. V roce 2011 jsme na naše hřiště instalovali automatický závlahový systém, ale opravdovým milníkem se stal rok 2012, kdy se povedlo převést areál našeho hřiště na obec Štěpánkovice. Následovalo zateplení budovy šaten a vybudování klubovny TJ. Taktéž proběhla výstavba nového sociálního zařízení, rekonstrukce zábrany za brankou směrem k Albertovci, rekonstrukce hráčských laviček a výstavba zpevněné plochy. V areálu byla taktéž vybudována krásná nová pergola. Dále pak bylo po dlouhých letech dořešeno vlastnictví části pozemků v areálu TJ, za což velice děkuji panu starostovi. Areál TJ se v posledním desetiletí postupně zveleboval až do dnešní podoby a plánujeme ve spolupráci s naší obcí v tomto i nadále pokračovat.